Publiskās runas konsultantes Lauras Čaupales stāsts

Publiskās runas konsultantes Lauras Čaupales stāsts
Foto: DELFI

Viņa strādā pēc improvizācijas principa, atvērti reaģējot uz doto situāciju un uz konkrētajiem cilvēkiem, un viņu aizrauj tie brīži, kad cilvēki uzticas un pamēģina to, ko viņa savās nodarbībās piedāvā. Režisore un publiskās runas konsultante Laura Čaupale uzskata, ka labs pedagogs vienmēr mācās arī pats, un tas ir svarīgs abpusējs process viņas personības attīstībā.

Kādas ir Jūsu “superspējas”? Ko Jūs darāt labāk par citiem?

Manas “superspējas” profesionālajā ziņā ir atvērtība dažādībai, spēja improvizēt un pielāgoties dotajiem apstākļiem. Neatkarīgi no tā, vai strādāju ar bērnu, aktieri vai uzņēmēju, uzskatu, ka mana “superspēja” ir sajust “doto materiālu”. Tas nozīmē, ka es spēju saredzēt potenciālu, kas cilvēkā ir, un saprast, kas viņam ir vajadzīgs, lai pilnveidotu sniegumu un sasniegtu mērķi.

Kāpēc izvēlējāties kļūt par pedagogu?

Savulaik ar mani ir strādājuši brīnišķīgi pedagogi, un, protams, tas tik ļoti iedvesmoja, ka uzdevu sev jautājumu – es arī tā gribu, bet vai es tā varētu? Manuprāt, labs pedagogs vienmēr mācās arī pats. Tajā brīdī, kad pedagogs pārstāj mācīties, viņš vairs nespēj mācīt citus. Tas ir svarīgs abpusējs process manā personības attīstībā.

Otra lieta ir tā, ka man ir bijusi lieliska iespēja gūt vērtīgu pieredzi, gan strādājot pašai, gan vērojot, kā strādā citi. Laika gaitā izkristalizējās paņēmieni, kā lietas darāmas, un būtu grēks to turēt pie sevis. Tā ir apzināta izvēle neturēt sveci zem pūra, ar prieku ieraugot, ka ir daudz cilvēku, kam tas patiešām noder un palīdz. Tas ļoti iedvesmo turpināt.

Kādas ir Jūsu dzīves un darba vērtības?

Man grūti iztēloties, ka dzīvē un darbā manas vērtības atšķirtos. Vērtības kā process, kā uzvedības veids. Man ir svarīgs godīgums – pievēršu lielu uzmanību tam, lai nemelotu sev un citiem. Godīgums šādā izpratnē paredz arī tiešumu – teikt un darīt to, kas dažreiz nav tas patīkamākais. Vai neteikt un nedarīt, arī tā ir godīga izvēle.

Gan dzīvē, gan darbā es uzticos, ļaujos, esmu tendēta uz sadarbību. Tiecos pēc vienkāršības, tīrām līnijām kā vārdos, tā darbos. Nesen pievērsu uzmanību teicienam “viss ģeniālais ir vienkāršs”. Es to papildinātu ar “un viss skaistais ir tīrs”.

Kurus vārdus un frāzes Jūs visbiežāk lietojat, lai raksturotu sevi?

Tas sākās vidusskolā: “Ziemas nav!” Toreiz tas nozīmēja fantastisku pašsajūtu gadalaikam nepiemērotā apģērbā. Skatoties uz to plašāk, tas man joprojām nozīmē – “nu un tad?” Ne jau apstākļi nosaka to, kā lietām būs būt, bet gan tas, ko izvēlies ar to visu darīt. Tavai gribai un sapņiem, tam, par ko Tu dedz, jābūt stiprākam par ārējiem apstākļiem.

Kas padara Jūsu darba rezultātus interesantus un unikālus?

Es strādāju pēc improvizācijas principa, atvērti reaģējot uz doto situāciju un uz konkrētajiem cilvēkiem. Tas nozīmē to, ka darba process pat grupā ir individuāls, un man vienmēr jābūt gatavai, ka dažreiz tas, kur aizved nodarbība, ir neparedzami, jo tas ir abpusējs process.

Interesantais un unikālais ir tajā, ka es pirms nodarbības nekad nezinu, kas tieši “nostrādās” un atvērs dalībniekus. Taču tad, kad tas notiek, jebkurš individuāls atklājums kļūst par piedzīvojumu visai grupai.

Kas Jūs patiesi aizrauj?

Darbā mani aizrauj tie brīži, kad cilvēki uzticas un pamēģina to, ko es piedāvāju. Un tad tas pirmais brīdis, kad viņiem sāk sanākt, kad viņi paši ar to aizraujas, viņu acīs ir tāds mirdzums, ko nevar sajaukt ne ar ko citu, tas brīdis patiešām ļoti aizrauj.

Mani aizrauj apņēmība, ar kādu cilvēki iet līdz galam, lai īstenotu savas idejas. Un mani, protams, aizrauj dzīvība – talantīgi cilvēki, garas sarunas, Rīgas laiks un džeza improvizācijas sesijas.

Kādam, Jūsuprāt, ir jābūt labam uzņēmuma vadītājam?

Viennozīmīgi, līderim. Cilvēkam, kas ne tikai formāli vada, bet arī iedvesmo. Uzņēmuma vadītāju par līderi padara personības spilgtums. Spēja domāt ārpus ierastā un drošā, atļaušanās riskēt. Līderis, kas neriskē, nav nekāds līderis.

Labam uzņēmuma vadītājam ir jābūt arī kā šahistam – tādam, kas spēj upurēt kaut ko svarīgu šobrīd, lai gūtu rezultātus ilgtermiņā. Tādam, kas saprot, ka it visas figūras laukumā ir svarīgas. Jo tieši tāpēc tās tur ir. 

Lasiet arī citus Latvijas personīgo zīmolu stāstus:

Iekšējās komunikācijas un mārketinga ekspertes Ievas Veidemanes stāsts

Personāla vadības un kouča Ineses Silas stāsts

Pašizaugsmes kouča Eižena Leimana stāsts

Personīgās izaugsmes un radošās domāšanas treneres Evelīnas Legzdiņas stāsts

Sabiedrisko attiecību, publicitātes un pasākumu organizēšanas ekspertes Mudrītes Grundules stāsts

Radošās domāšanas treneres Ditas Bogdānes stāsts

Atpakaļ